NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията
4757
Калейдоскоп

Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света". "Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала

| 21 Юли 2024, 14:22 ч.
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията
Снимка © Бургаски международен филмов фестивал

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). 

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Фестивалът A to jazZ започва днес в София и очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на събитието. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Първият ден е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти тази година сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива дванадесет таланти за публика и международни делегати. Сред тях са полската група Chrust, съчетаваща модерни етномотиви, дамското трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорно звучене Александър Михайлов, португалският китарист Манел Ферейра, дъб, груув и джаз музикантите от Kosmo Sound и афростилът с бл

Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията. 

На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите. 

На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър. 

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. 

Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света".

"Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала. Много от филмите бяха изтеглени от други фестивали, за да могат да бъдат тук. Това също показва колко престижна започва да става тази прожекция", допълни режисьорът.

Ушев обяви, че осемте заглавия в селекцията му са най-доброто от сезона. Френският филм "Пахидермия" на Стефани Клемент например бе вече сред номинираните за награда "Оскар" тази година.

По думите на режисьора това, което обединява почти всички филми, е поезията. Другото, което ги обединява, е, че са направени изключително естетически, защото техни автори са едни от най-големи художници на световната анимация.

"Джанлуиджи Токафондо например е известен с това, че, когато прави кредити на филми и заставки, те са по-хубави от самите филми", заяви Ушев. Той обясни, че негова е например встъпителната заставки във филма на Ридли Скот "Робин Худ". В Бургас бе показан най-новият му филм, който само преди месец е бил представен за първи път на фестивала на анимацията в Анси, Франция.

В селекцията бе и филмът на "От наша страна" на Симоне Маси, който интерпретира звуците от стихотворението на Еудженио Монтале, а в анимацията му звучи гласът на Вим Вендерс.  

Ушев изтъкна и кукления артист Леа Видакович от Загреб и нейната анимация "Семеен портрет", за която той коментира: "Сигурен съм, че ако Ингмар Бергман беше жив, щеше да направи такъв филм с кукли."

Друго голямо име е японският аниматор Рьо Орикаса с филма "Нещастно чудо", в който адаптира поезията на Анри Миши и изследва границите на езика и възприятието. 

Публиката имаше възможност да гледа и "Кучешки апартамент" на естонския режисьор Приит Тендер, разказващ за артиста в криза, или как бившият балетист Сергей е принуден да живее в крайградски колхоз. 

Другите заглавия в селекцията бяха "Кръг" на Юми Джанг от Южна Корея, както и "Морски жълъди" на Александра Рамирес от Португалия, който разказва за живота в най-южната част на страната Алгарви през през призмата на специфичния морски деликатес. 

Теодор Ушев обяви още, че селекцията "Акуанима" ще продължи да бъде част от Бургаския международен филмов фестивал и догодина, когато събитието ще отбележи своята десета годишнина.

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обр

Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите. 

Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.

Изложбата ще може да се разгледа и утре.

Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр

Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти. 

Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура. 

Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.

Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.

Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
4757
Калейдоскоп

Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба.

| 21 Юли 2024, 14:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция
Теодор Ушев представи за втори път своята селекция "Акуаанима" с най-доброто от света на анимацията
Снимка © Бургаски международен филмов фестивал

Режисьорът и аниматор Теодор Ушев представи за втори път своята специална селекция "Акуанима" (Aquanima) с най-доброто от света на анимацията от изминалата година в рамките на Бургаския международен филмов фестивал (Burgas International Film Festival). 

Веднага след откриването той потегли към Италия, където ще бъде удостоен с наградата "Гутузо" в рамките на десетото издание на фестивала "Анимафикс" и ще представи своя изложба. 

Догодина може да ни трябва нова, по-голяма зала, пошегува се от сцената Ушев по повод големия интерес на публиката към прожекцията, а по-късно написа във Фейсбук, че "за тази вълшебна бургаска публика могат да завидят и най-големите фестивали по света".

"Само за две години студията вече са горди да бъдат част от програмата на Бургаския международен филмов фестивал, което е успех за нас и за екипа на фестивала. Много от филмите бяха изтеглени от други фестивали, за да могат да бъдат тук. Това също показва колко престижна започва да става тази прожекция", допълни режисьорът.

Ушев обяви, че осемте заглавия в селекцията му са най-доброто от сезона. Френският филм "Пахидермия" на Стефани Клемент например бе вече сред номинираните за награда "Оскар" тази година.

По думите на режисьора това, което обединява почти всички филми, е поезията. Другото, което ги обединява, е, че са направени изключително естетически, защото техни автори са едни от най-големи художници на световната анимация.

"Джанлуиджи Токафондо например е известен с това, че, когато прави кредити на филми и заставки, те са по-хубави от самите филми", заяви Ушев. Той обясни, че негова е например встъпителната заставки във филма на Ридли Скот "Робин Худ". В Бургас бе показан най-новият му филм, който само преди месец е бил представен за първи път на фестивала на анимацията в Анси, Франция.

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Фестивалът A to jazZ започва днес в София и очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на събитието. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Първият ден е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти тази година сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива дванадесет таланти за публика и международни делегати. Сред тях са полската група Chrust, съчетаваща модерни етномотиви, дамското трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорно звучене Александър Михайлов, португалският китарист Манел Ферейра, дъб, груув и джаз музикантите от Kosmo Sound и афростилът с бл

Два концерта до края на месец юли ще изнесе Габровският камерен оркестър. Първата проява е на 16 юли в Художествена галерия „Христо Цокев“, а втората е на 17 юли - на откритата сцена до Дом на културата „Емануил Манолов“ в Габрово. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на формацията. 

На 16 юли родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, информират организаторите. 

На 17 юли ще се изяви струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева- цигулка, Пенка Луладжиева- виола и Христофор Папанчев – виолончело, ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват от Габровски камерен оркестър. 

Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.

Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.

Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.

Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.

Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.

Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.

„Киното ми даде възможност

В селекцията бе и филмът на "От наша страна" на Симоне Маси, който интерпретира звуците от стихотворението на Еудженио Монтале, а в анимацията му звучи гласът на Вим Вендерс.  

Ушев изтъкна и кукления артист Леа Видакович от Загреб и нейната анимация "Семеен портрет", за която той коментира: "Сигурен съм, че ако Ингмар Бергман беше жив, щеше да направи такъв филм с кукли."

Друго голямо име е японският аниматор Рьо Орикаса с филма "Нещастно чудо", в който адаптира поезията на Анри Миши и изследва границите на езика и възприятието. 

Публиката имаше възможност да гледа и "Кучешки апартамент" на естонския режисьор Приит Тендер, разказващ за артиста в криза, или как бившият балетист Сергей е принуден да живее в крайградски колхоз. 

Другите заглавия в селекцията бяха "Кръг" на Юми Джанг от Южна Корея, както и "Морски жълъди" на Александра Рамирес от Португалия, който разказва за живота в най-южната част на страната Алгарви през през призмата на специфичния морски деликатес. 

Теодор Ушев обяви още, че селекцията "Акуанима" ще продължи да бъде част от Бургаския международен филмов фестивал и догодина, когато събитието ще отбележи своята десета годишнина.

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обр

Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите. 

Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.

Изложбата ще може да се разгледа и утре.

Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр

Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти. 

Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура. 

Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.

Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.

Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.